Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
with black polyurethane wheel, 92° Shore, black cast aluminium core, ball bearing
black... more
Product information "Black swivel ECONOMY castor with brake"
with black polyurethane wheel, 92° Shore, black cast aluminium core, ball bearing
black housing with brake
Wheel size: 100x40 mm
Offset: 48 mm
Total height: 125 mm
Fixation plate: 137x105 mm
Screw hole distance: 105x80 mm
Load capacity: 350 kg (dyn.)
Screw hole diameter: 11 mm
-round tread -
| Wheel tread: | polyurethane, round tread |
| Rim type: | cast aluminium core |
| Bearing type: | ball bearing |
| Shore hardness: | 92° Shore |
| Wheel size: | 100x40 mm |
| Load capacity (dyn.): | 350 kg |
| Overall height: | 125 mm |
| Offset: | 48 mm |
| Plate size: | 140x110 mm |
| Bolt hole distance: | 105x80 mm |
| Screw hole diameter: | 11 mm |
Related links to "Black swivel ECONOMY castor with brake"
Read, write and discuss reviews... more
Customer evaluation for "Black swivel ECONOMY castor with brake"
Write an evaluation
Evaluations will be activated after verification.